УЖГОРОД

Там, де Карпатські гори зустрічаються з долинами, там де протікає річка Уж, на висоті близько 130м над рівнем моря, розташувався обласний центр Закарпаття. Звідси і сучасна назва міста на річці Уж - Ужгород. Як свідчать угорські історичні хроніки, раніше він згадувався як Унгвар («Вар» в перекладі означає замок).

Ужгород разом зі своїми пам'ятками вражає всіх своєю красою і неповторністю. Його початок губиться, десь в імлі століть. Археологічні знахідки свідчать, що багато тисяч років тому тут мешкав чоловік. Унгвар по праву належить до числа найдавніших міст України. Його перша згадка припадає на кінець IX ст. Вже в Х ст. Ужгород був відомий, як резиденція великого давньоруського князя Лаборця. В ті часи Закарпаття входило до складу Київської Русі. Пізніше ці території увійшли до складу угорського королівства. У 1241-1242г. місто був захоплений і зруйнований монголо-татарами, незабаром після їх відходу він був збудований заново.

У 1318г. угорський король подарував Ужгород італійським графам Другентам, які були його господарями протягом 360 років. В кінці XVII в. місто потрапляє до складу Австрії. У 1703г. почалося національно-визвольний рух проти австрійської влади під проводом князя Ференца Ракоці II. І тільки лише в 1711г. австрійські війська змогли побороти опір воcставшіх закарпатців. Незважаючи на війни, Ужгород розвивався, збільшувалася кількість населення, стрімко розширювалися торгові зв'язки, щорічно влаштовувалися ярмарки, куди приїжджали купці з сусідніх країн. Поступово місто ставав культурним центром Закарпаття, в якому діяли школи, семінарії, була бібліотека та друкарня.

У 1848р. сильним ударом по фортечному строю в Угорщині та на Закарпатті пройшла буржуазна революція. Феодальні порядки були замінені капіталістичними. Крім ремісничого виробництва з'явилася фабрично-заводська промисловість, виникають перші банки.

З 1919р. Закарпаття було включено до складу Чехословаччини на правах автономного краю Підкарпатської Русі, центром якої стало місто Ужгород.

У роки Другої світової війни в Закарпатті розгорнулося підпільне антифашистський рух, а в 27 жовтня 1944. радянські війська звільнили місто від фашистських загарбників.

Сьогодні Ужгород - це обласний центр Закарпаття. Місто, як і людина, має своє обличчя, тут історично склалося, що населяли його представники багатьох національностей, тому культура міста цікава і неповторна. Теперішній Ужгород - це місто незвичайних архітектурних ансамблів, місто унікальних історичних пам'яток, місто виноробства, економічний і туристичний центр не тільки Закарпаття, а й України.

Червоноград – Берегове – Ужгород

Червоноград – Ужгород