СВІРЖ

Замок Свірж знаходиться в однойменному селі Львівської області в 40 км від Львова в районі Перемишлян. Замок був побудований в 1482 році, тоді ще поселення мало статус міста, тепер Свірж - просто велике село, через яке розливається широкими ставами річка Свірж. Багато хто пам'ятає Свірзький замок з кадрів знаменитого фільму «Три мушкетери», саме там проводилися зйомки цього фільму.

Околиці тут дуже мальовничі - пейзаж нагадує Карпати в мініатюрі: досить круті скелі, буйна зелень лісів, озера і ставки радують око, але якщо ви подорожуєте на авто, готуйтеся до бездоріжжю. А взагалі для цієї місцевості ідеально підходить велотуризм.

Замок має непросту історію. Незважаючи на своє гарне оборонне розташування - замок знаходиться на горі Белз і був оточений непрохідними болотами, ставками, біля підніжжя мурів - ровами і підйомним мостом, палацовий тип його архітектури навряд чи замислювався як оборонна споруда.

Не раз замок страждав від численних завоювань. Відомо, що під час українсько-польської війни в 1648-1654 рр.. замок постійно завойовували козацькі загони, а в 1648 р. - спалили татари. Але в 1672 р. і в 1675 р. він вистояв турецьку облогу і вкрив у своїх стінах шляхту, яка втекла з Поморянського замку, розташованого неподалік.

Перша згадка про замок Свірж пов'язана з благородним родом Свірзжскіх, яким належав місто в XV в., І датується 1530 роком. На той момент замок був одноповерховим, з двома вежами. У середині XVII століття замок перейшов у власність графа О. Цетнера. Саме за часів правління Цетнерів замок розширився на південь, придбав форму замкнутого прямокутника з кутовими вежами і архітектурними елементами в стилі ренесанс.

Замок набув того вигляду, який зберіг і донині: граф значно перебудував та зміцнив замок, який служив родинним гніздом Цетнерів фактично до XIX століття. А далі неспокійне XX сторіччя принесло неспокій і у Свірж. Замок міняв власників, зазнавав втрат під час Першої і Другої світових воєн, його палили й відновлювали, руйнували і знову відновлювали його дбайливі власники.

Під час реставрації 1975-1983 рр.. У замку були відновлені білокам'яні портали проїзду центральної вежі, перекладені кам'яні сходи, бордюри, замінене перекриття, відновлені інтер'єри жилих приміщень, господарських споруд.

Замок виглядає охайно і ошатно, хоча потрапити всередину вдається не кожному: територія охороняється, і у туристів є можливість зіграти в своєрідну рулетку: в залежності від настрою охоронця всередину споруди вас або пустять, або ні.

Мешканець середньовічних бестіарії, химерний геральдичний грифон на фасаді, який є частиною зруйнованого гербу Свірзжскіх, обіцяє багато цікавого всередині.

Замок складається з двох дворів - верхнього (головного, парадного) і нижнього - господарського. в замку збереглися оздоблений камін, бійниці, величезний колодязь посеред двору, воду з якого брали на випадок облоги ... Ходять легенди про дівчину, яку за зраду втопили в цьому колодязі, а раптом легендою її ув'язнили в підвал - і привид досі живе в замку . Ви побачите старовинні дерев'яні мости та підземелля.

Не полінуйтеся прогулятися по території парку біля замку: біля побіління, з червоною черепицею фортечного комплексу збереглася зруйнованих сторожова вежа, яка ховається в заростях кущів і дерев.

Біля замку зберігся костел, датований ХV століттям. Тепер це будівля епохи Ренесансу, побудоване на місці старого дерев'яного костелу. Над входом в костьол і нині можна побачити залишки шляхетського герба колишніх господарів. До костьолу від замку вів підземний хід.

Завалену частину підземного ходу можна побачити з рову, який оточує замок біля підйомного мосту. Під мостом знаходитися вхід в підвали. Колись давно після війни там був знайдений скарб складався з посуду, меблів і інших дрібниць. Все було забрано жителями села.

Згідно зі свідченням львівського краєзнавця Й. Гронського ще в 1956 р. в Свіржський костелі біля замку (у Свіржі є ще один костел) були видні всередині фрески, які відкрилися внаслідок облупленою штукатуркою. На фресках була зображена оголена жіноча постать з довгим розпущеним волоссям в молитовній позі на колінах на фоні панорами середньовічного Свіржа. Судячи з опису, це могла бути Марія Єгипетська. Подальша доля цих фресок невідома.

І уважно дивіться під ноги: навколо замку в теплу пору року можна побачити чимало виноградних равликів. Кажуть, останній власник замку любив французьку кухню. Не малих за розмірами равликів у Свіржі вирощували спеціально на обіди та вечері - щоб порадувати вишуканий смак господаря.

А так як місцеві жителі краще риби в ставку наловити, ніж будуть їсти «цю гидоту», життя равликів поза небезпекою - і вони плодяться та розмножуються в цьому маленькому галицькому Парадіз. За останні роки замок відреставрували, причому не пошкодивши первозданний вигляд і архітектуру.

Деякі роботи ведуться і зараз. А з 31 липня по 2 серпня 2009 року в Свіржі пройшов небувалий в Україні фестиваль культур народів світу, гроші від якого також пішли на реставраційні роботи замку. На фестивалі були представлені музика та література, танці та ремесла, театральне мистецтво і кухні народів трохи не з усіх куточків світу.

Дістатися можна зі Львова від автовокзалу № 5, який знаходиться на вул. Луганська (поруч коло і вул. Зелена) ходять прямі маршрутки на Свірж. Можна ще доїхати до Перемишлян, і вже звідти місцеві маршрутки досить часто ходять через Свірж. Зворотно також саме: або через Перемишляни, або, якщо пощастить, прямий маршруткою з Свіржа.

Червоноград – Свірж