ОДЕСА

Місто Одеса з населенням понад 1 млн. жителів - адміністративний центр Одеської області, і з містами-супутниками, Іллічівськом та Південним, формує важливий промисловий і торговельний комплекс.

Місто розташоване на північно-західному узбережжі Чорного моря, на перетині шляхів з Північної та Центральної Європи на Близький Схід і в Азію.

Розвинена мережа автодоріг, розташування міста в близькості від річок Дунай, Дністер, Південний Буг і Дніпро, а також великі морські порти Одеса, Іллічівськ і Південний в поєднанні з Одеським міжнародним Аеропортом і залізницею створюють сприятливі унікальні передумови для прийому, обробки, зберігання і транспортування вантажів, а також обробки потужних пасажиропотоків.

Завдяки прекрасним санаторіями, пляжам і комплексам відпочинку Одеса приваблює, особливо в літній період, велику кількість туристів. Розвиток туристичного бізнесу привабливо і прибутково.

Враховуючи наявність безлічі освітніх установ, театрів, музеїв, бібліотек та інших об'єктів культурного та освітнього профілю, місто відоме в усьому світі не тільки як економічний, але також і як культурний центр.

Історія Одеси несхожа на історію інших міст України. Місто, засноване в 1794 році, спочатку будувався по європейському зразку. Його засновники адмірал Йосип Дерибас, видатний військовий інженер Франц Деволан, градоначальник герцог де Рішельє та інші, задумали його не лише як великий центр міжнародної торгівлі, найбільший порт на Чорному морі, але і як осередок науки, освіти і культури на півдні величезної Російської імперії . Тому невипадково вже в 1809 році в Одесі відкрився перший міський театр, а в середині двадцятих років Х1Х століття Рішельєвський ліцей, на базі якого виріс Новоросійський університет.

У першій третині позаминулого століття Одеса стала третім за значенням містом імперії після Петербурга і Москви. Вже в той час в міському театрі виступали кращі співаки, музиканти і театральні трупи Європи. Здемсь блищали зірки європейської опери Аделаїда Рінальді і Анжеліка Каталані, Джузеппе Маріні й Катерина Патті. У 1947 році в Одесі шість концертів дав великий Ференц Ліст.

Після пожежі, у полум'ї якого загинув перший міський театр, був побудований новий, який по праву вважається одним з кращих в світі. Він відкрився в 1887 році. На його сцені співали Баттістіні і Карузо, Шаляпін і Собінов, за диригентським пультом стояли Чайковський і Римський-Корсаков На сцені російського театру, який був відкритий в 1875 році, виступали Сара Бернар і Елеонора Дузе. На сценах Одеси виступали корифеї українського театру Марко Кропивницький, брати Тобілевичі, Марія Заньковецька Сьогодні в місті працює шість державних театрів.

В історії музичної культури Одеса відома як місто, що подарувало світові великих музикантів ХХ століття Давида Ойстраха, Еміля Гілельса, Святослава Ріхтера. Тут заснована і продовжує активно виховувати музикантів всесвітньо відома школа імені професора Петра Столярського.

Одеса місто, з яким пов'язана творчість великих художників, серед яких Іван Айвазовський, Киріак Костанді, Василь Кандинський У нашому місті сформувалася всесвітньо відома южнорусская живописна школа, естетика якої близька до французького імпресіонізму.

З Одесою пов'язана літературна творчість багатьох всесвітньо відомих письменників: Олександра Пушкіна, Миколи Гоголя, Івана Буніна, Олександра Купріна, Шолом Алейхема, Володимира Жаботинського, Хаїма Нахмана Бялика, Ісаак Бабеля

Світову цінність мають зібрання одеських музеїв. Археологічний музей, початок якому було покладено в 1825 році, володіє унікальними зборами експонатів, пов'язаних з епохою античності, що відображають культуру народів дикого поля. Безцінною скарбницею є його золота комора. В експозиції та фондах Художнього музею чудова колекція православних ікон, шедеври російського та українського живопису ХУШ ХХ століть. Музей західного та східного мистецтва відомий унікальними роботами Караваджо, Хальса та інших видатних майстрів.

Одеса місто, в якому була створена перша в Україні кінофабрика. Тут зняв свої перші картини видатний майстер світового кіно Олександр Довженко.

В історії світової науки Одеса відома як місто, в якому працювали вчені зі світовим ім'ям великий хімік Менделєєв, великий біолог Мечников, великий фізик Гамов, перший конструктор космічних кораблів Корольов, видатний математик Крейн, видатний лікар-офтальмолог Філатов

Є міста, які володіють неповторним архітектурним виглядом. Одесі серед них належить особлива роль. Її архітектурні пам'ятники унікальні, багато з них визнані шедеврами світового зодчества.

І сьогодні Одеса продовжує залишатися найбільшим науковим і культурним центром, містом студентів, перлиною Півдня України.

Червоноград – Одеса